Osnovna škola Bartola Kašića Vinkovci

Upute razrednicima za promjenu IOOP statusa predmeta:

« Prosinac 2019 »

Od 9. rujna 2019. (19,00)
Podaci o vremenu

Weather Underground PWS IVINKOVC2

Ispis statistike od 21. 3. 2011.

Comenius 2012-2014

Comenius je dio Programa za cjeloživotno učenje. Obuhvaća predškolski odgoj, osnovne i srednje škole.

Program za cjeloživotno učenje uspostavljen je odlukom Europskog parlamenta i Vijeća EU 2006. godine. Cilj programa za cjeloživotno učenje je stvoriti napredno društvo znanja, održivi ekonomski razvoj, veći broj kvalitetnijih poslova te jaču društvenu koheziju u Europskoj Uniji. Program potiče suradnju obrazovnih institucija širom Europe, mobilnost sudionika obrazovnog procesa, razvijanja tolerancije i multikulturalnosti, a istovremeno i priprema sudionike za uspješno sudjelovanje na europskom tržištu rada.

U programu sudjeluju zemlje EU i Island, Lihtenštajn, Norveška, Švicarska, Turska i Hrvatska.
 Comenius u Hrvatskoj:    2010.  - 12  odobrenih projekata
                                        2011. -  29 projekata
                                        2012. – 47 projekata
U  Hrvatskoj projekte financira AMPEU (Agencija za mobilnost i programe EU).
Projekti mogu biti bilateralni (2 škole iz dvije države) ili multilateralni (najmanje 3 škole iz 3 države). Naš projekt je multilateralni (5 država), naše partnerske škole su iz Njemačke (glavni koordinator projekta), Italije, Litve i Cipra.
Naziv projekta je
WET – Water Europe's Treasure (Voda  europsko blago).
Učenici će učiti i pripremati male prezentacije o rijekama našeg kraja, ribama i ribolovu, potrošnji vode u kućanstvu i štednji pitke vode, navodnjavanju u poljoprivredi, pripremati će riblji specijalitet,  raditi likovne radove, itd. Već su   izrađivali prijedloge za logo projekta.
Projekt traje dvije godine.
Uključuje i putovanja u partnerske zemlje.
Cilj nije samo proširivanje znanja o temi projekta ( u našem slučaju je to voda), nego i poticanje razvoja i usavršavanja jezičnih vještina učenika i učitelja, promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura.
U Comenius programu sudjeluju svi učenici i djelatnici škole (ali putovati mogu samo učenici stariji od 12 godina). Potrebno je uključiti i roditelje (prema njihovim interesima i mogućnostima), institucije lokalne zajednice i medije (novine, radio, televizija, internet).

Comenius projekt WET – sastanak koordinatora

Od 3. do 6. listopada 2012. održan je sastanak koordinatora Comenius projekta WET. Sastanak je održan u gradiću Lindau, u Njemačkoj. Učitelji su dogovorili aktivnosti za cijelo trajanje projekta (2 školske godine). Dogovoren je i terimn prvog putovanja učenika i učitelja: od 5. do 10. ožujka 2013. Učenici i učitelji iz Nikozije (Cipar) primiti će goste iz ostale 4 države uključene u projekt.